Arlanda MC tillsammans med Team Östra Enduro hälsar er välkomna till årets sista deltävling i Östra Open 2025. Banan som Arlanda MC har lagt inför finalen är för oss till vissa delar nya och banan är helt snö- och isfri. Klubbens funktionärer som arbetat med banan rekommendera sommardäck men det är fritt fram att nöta ut det sista på dubbdäcken. Banvarvet är ca 1-2 minuter kortare än vid finalen i fjol, längd ca 7 km och en beräknad körtid för klasserna motion, dam och ungdom mellan 12-18 minuter. De snabbaste i klass junior och elit kommer nog att ha tider ner mot låga 11 minuter. Preliminärt planerar vi för 5 varv för alla klasser på fm och 6 varv på em, tider och varv anslås som vanligt vid startplatsen.
Prisutdelning öppnar så snart vi har ett totalresultat klart för de olika startgrupperna. Resultatet anslås på anslagstavla och publiceras här på vår hemsida, så snart detta är gjort är ni välkomna att hämta era priser. De tio främsta i varje klass erhåller pokal, ej avhämtade pokaler ”återvinns” ett annat år.
Fri start 2026, denna populära tävling fortsätter och alla ni som tävlar i klass 4-10 är med i tävlingen. De fem (5) förare som har de jämnaste varven, dvs minsta gap mellan snabbaste och långsammaste varvet, vinner Fri start 2026 i Östra Open. (Resultatet kan komma att presenteras först efter tävlingen)
Följ med på ett varv, klicka på vår preeride-film
Direktlänk till anmälan finns här.
Välkomna!